Šachový turnaj O pohár města Světlá nad Sázavou – 5. turnaj Ligy Vysočiny mládeže – výsledky

V sobotu 17. února uspořádal Šachový klub Světlá nad Sázavou mládežnický šachový turnaj „O pohár města Světlá nad Sázavou“. Hráli jsme v tanečním sále Společenského domu městaSvětlá nad Sázavou. Do turnaje se přihlásilo 170 dětí, pro které pořadatel připravil sál.

Celkem 16 hráčů se nedostavilo, a tak jsme na turnaji přivítali 154 hráčů a přibližně 150 dospělých doprovodů. Zúčastnili se hráči nejen z Kraje Vysočina, ale i z Prahy, Středočeského kraje, Plzeňského kraje, Jihočeského kraje, Pardubického kraje, Jihomoravského kraje a Zlínského kraje. Turnaje se mohli zúčastnit i neregistrovaní zájemci o šachovou hru. Celkem se zúčastnilo 72 hráčů, kteří nejsou registrovaní v Šachovém svazu ČR. V turnajích startovalo 28 dívek a 126 chlapců. Domácí Šachový klub a DDM reprezentovalo 11 hráčů.

Hráči byli rozděleni do dvou turnajů. V turnaji „mladších“ startovali hráči ročníku 2014 a mladší a byly vyhodnocovány kategorie chlapců do 10 let, dívek do 10 let, chlapců do 8 let a dívek do 8 let. V turnaji „starších“ startovali hráči ročníku 2008 a mladší. Zde byly vyhodnocovány kategorie chlapců do 16 let, dívek do 16 let, chlapců do 14 let, dívek do 14 let, chlapců do 12 let a dívek do 12 let. V turnaji na osm kol měl každý z hráčů patnáct minut na partii plus 5 sekund na tah.

Pořadatelé z domácího Šachového klubu zajistili veškerý materiál a měli vše předem připravené. Turnaj tedy začal přesně dle časového plánu, proběhl hladce a skončil včas a bez prodlev. Pro letošní ročník turnaje pořadatel zajistil 12 šachovnic v on-line přenosu. Diváci tak mohli sledovat dění na šachovnicích i z domova a trenéři mládeže si mohou přehrávat tyto partie při tréninku mládeže.

Role hlavního rozhodčího se letos ujal Josef Kratochvíl. V roli rozhodčích na sále mu pomáhali Šárka Volaninová, Hana Langová, Šimon Lang a Zdeněk Fiala. O obsluhu on-line se postaral IA Petr Záruba. O mladé domácí talenty se trenérsky starali Petr Brož a Renáta Brožová. O organizaci turnaje se postaral Zdeněk Fiala. Stravování a občerstvení jsme měli zajištěné v Městské restauraci, která je propojená se sálem. Zde měli své zázemí doprovody hráčů. S ohledem na rekonstrukci kinosálu jsme nemohli využít vestibul kinosálu pro doprovody a oddych mezi jednotlivými koly.

Putovní pohár města Světlá nad Sázavou zůstal doma. V turnaji starších zvítězila Hana Bártová z domácího Šachového klubu Světlá nad Sázavou, která získala 7,5 bodu, když sedmkrát vyhrála a jednou remízovala. Druhé místo vybojovala ziskem 7 bodů Zuzana Stará z ŠK Staré Město u Uherského Hradiště. Za děvčaty následovala skupina 8 hráčů s 6 body. Třetí místo obsadil Filip Šorf z TJ Žďár nad Sázavou, který měl nejlepší pomocné hodnocení. Mezi šestibodovými hráči byla domácí Irena Holatová, která se umístila na 7. příčce.

V turnaji mladších zvítězil Jan Burel z ŠO Gordic Jihlava, když získal 7,5 bodu. Druhé místo obsadil Martin Hrádek z ŠK Duras Brno, který získal o půl bodu méně. Pohár za třetí místo vybojoval Tomáš Fiala z ŠO Gordic Jihlava, který získal 6,5 bodu.

První tři hráči v celkovém pořadí v každém turnaji získali pohár a věcnou cenu. Po vyhlášení nejlepších třech hráčů z celkového pořadí obou turnajů přišlo na pořad dne vyhodnocení hráčů dle jednotlivých věkových kategorií. Vždy nejlepší tři hráči v každé kategorii obdrželi pohár a hodnotnou věcnou cenu. Následně byli vyhodnoceni všichni další hráči v pořadí. Věcnou cenu si mohli vybrat z širokého výběru pěkných cen postupně všichni hráči. Pořadatelé připravili pro hráče 36 pohárů a 170 věcných cen v celkové hodnotě 30 000 Kč.

V kategorii chlapců do 8 let byl nejlepší Zdeněk Vaňoušek ŠO Gordic Jihlava, v kategorii dívek do 8 let byla nejlepší Šarlota Stará z oddílu Šachy Brankovice, mezi desetiletými kluky byl nejlepší Jan Burel z ŠO Gordic Jihlava, mezi desetiletými dívkami byla nejlepší Nandin Ulsbold z domácího ŠK Světlá nad Sázavou. V kategorii chlapců do 12 let byl nejlepší Martin Policar z TJ Náměšť nad Oslavou, v kategorii dívek do 12 let byla nejlepší Eliška Janoušková z ŠK Líně, v kategorii chlapců do 14 let zvítězil Filip Šorf z TJ Žďár nad Sázavou a kategorii dívek do 14 let vyhrála celková vítězka turnaje Hana Bártová z Šachového klubu Světlá nad Sázavou. V nejstarší kategorii chlapců do 16 let zvítězil Šimon Starý z ŠK Staré Město u Uherského Hradiště a v kategorii dívek do 16 let byla první Adéla Janoušková z ŠK Líně. Nejmladším hráčem turnaje byl pětiletý Vojtěch Šmrha z DDM Jihlava. Nejmladší hráčkou byla Šarlota Stará z Šachy Brankovice. Šarlotka uhrála 5 bodů, přestože jí ještě nebylo ani 6 let.

Příprava turnaje stála nemalé úsilí a prostředky. MŠMT nás zaskočilo změnou termínu jarních prázdnin Kraje Vysočina. Řada hráčů našeho kraje i domácího oddílu se tak nemohla zúčastnit, což nás mrzelo. Přesto jsme zaznamenali rekordní účast 154 hráčů. Přivítali jsme hráče od Plzně až po Uherské Hradiště. Účast hráčů nám udělala velikou radost a byla pro nás milou odměnou.

Velké poděkování patří Kraji Vysočina za finanční podporu této krásné akce. Poděkování si také zaslouží město Světlá nad Sázavou trvalou za podporu šachu. Poděkování patří i České unii sportu, která akci podpořila společně se sponzory v rámci projektu „ČUS Tipsport Sportuj s námi 2024“. Poděkování patří všem hráčům za jejich šachové výkony a všem trenérům za jejich práci s mládeží. Všem účastníkům děkujeme za účast.

Pro příští rok budeme mít opět k dispozici vestibul kinosálu, a tak budeme moct rozšířit prostory pro rodiče a možnosti pro propagaci šachu. Všechny příznivce šachu zveme na příští ročník, který se bude konat v sobotu 15. února 2025. Rádi Vás opět přivítáme ve Světlé.