O pohár města Světlá nad Sázavou

Hráli jsme v tanečním sále Společenského domu města Světlá nad Sázavou. Přihlášku do turnaje zaslalo 130 hráčů. Jelikož jsme počítali ještě s přihláškami na místě, připravili jsme šachovnice pro 150 hráčů. Přestože chřipková epidemie zabránila několika dětem v účasti, presentovali jsme nakonec 113 hráčů. Zúčastnili se hráči nejen z Kraje Vysočina, ale i z Pardubického kraje, Středočeského kraje a z Prahy. Turnaje se mohli zúčastnit i neregistrovaní zájemci o šachovou hru. Celkem se zúčastnilo 25 hráčů, kteří nejsou registrovaní v Šachovém svazu ČR. Domácí Šachový klub reprezentovalo 12 hráčů a hráček. Nejmladším hráčem byl pětiletý Pavlík Brož z domácího ŠK Světlá nad Sázavou.

Hráči byli rozděleni do dvou turnajů. V turnaji „mladších“ startovali hráči ročníku 2009 a mladší a byly vyhodnocovány kategorie chlapců do 10 let, dívek do 10 let, chlapců do 8 let a dívek do 8 let. V turnaji „starších“ startovali hráči ročníku 2003 a mladší. Zde byly vyhodnocovány kategorie chlapců do 16 let, dívek do 16 let, chlapců do 14 let, dívek do 14 let, chlapců do 12 let a dívek do 12 let. V turnaji na osm kol měl každý z hráčů patnáct minut na partii plus 5 sekund na tah.

Pořadatelé z domácího Šachového klubu zajistili veškerý materiál a měli vše předem připravené, takže se v sobotu ráno jsme mohli zahájit včas. Pro letošní rok pořadatel navýšil počet on-line přenos na 10 šachovnic. Diváci tak mohli sledovat nejlepší šachovnice i z domova a trenéři mládeže si mohou přehrávat tyto partie při tréninku mládeže. On-line přenos nám zajistila Katka Šmajzrová, která byla zároveň v roli hlavní rozhodčí. V roli rozhodčích Katce pomáhaly Simča Suchomelová, Nikola Fialová a Renáta Brožová. O mladé talenty se trenérsky staral Pavel Brož. O organizaci turnaje se postaral Zdeněk Fiala. Stravování a občerstvení jsme měli zajištěné v Městské kavárně, která je propojená se sálem. Účastníci tak měli dostatek prostoru nejen pro hru, ale i pro oddych mezi jednotlivými koly.

Hlavním favoritem na vítězství v turnaji starších byl Ruda Jun z Chotěboře, který obhajoval loňské prvenství. Ruda potvrdil roli jedničky turnaje, uhrál 7,5 bodu a opět si odvezl putovní pohár. Tomáš Vokoun ze Žďáru nad Sázavou dvakrát remízoval a vybojoval druhé místo. Třetí místo obsadila Helena Šťávová z DDM+TJ Náměšť nad Oslavou. Helena prohrála pouze s Rudou a Tomášem. Ostatní partie vyhrála a následně měla nejlepší pomocné hodnocení z šestičlenné skupiny šestibodových hráčů.

V turnaji mladších zvítězil Filip Vondra z Gambitu Jihlava, když získal 7 bodů a měl náskok 1 bodu na pronásledovatele. Za Filipem se seřadila šestičlenná skupina hráčů s 6 body. Druhé místo obsadil Matěj Zezula z DDM+TJ Náměšť nad Oslavou, který měl nejlepší pomocné hodnocení. Třetí příčka patří Janku Satrapovi z TJ Jiskra Havlíčkův Brod.

První tři hráči v celkovém pořadí v každém turnaji získali pohár a věcnou. Vítěz turnaje starších si odvezl navíc také putovní pohár. Po vyhlášení nejlepších třech hráčů z celkového pořadí obou turnajů přišlo na pořad dne vyhodnocení hráčů dle jednotlivých věkových kategorií. Vždy nejlepší tři hráči v kategorii obdrželi pohár, hodnotnou věcnou cenu a diplom. Následně byli vyhodnoceni všichni další hráči v pořadí. Věcnou cenu si mohli vybrat z širokého výběru pěkných cen postupně všichni hráči.

V kategorii chlapců do 8 let byli nejlepší 1. Bára Jan (ŠK Dopravní podnik Praha), 2. Policar Martin (ZŠ O. Březiny Jihlava) a 3. Křivský Mikuláš (TJ CHS Chotěboř). V kategorii dívek do 8 let byly nejlepší 1. Havelková Kamila (Gambit Jihlava) a 2. Zvolánková Lenka (TJ Sokol Oudoleň).

Mezi desetiletými kluky byli nejlepší 1. Vondra Filip (Gambit Jihlava), 2. Zezula Matěj (DDM+TJ Náměšť nad Oslavou) a 3. Satrapa Janek (TJ Jiskra Havlíčkův Brod). Mezi desetiletými dívkami byly nejlepší 1. Rybáčková Lucie (Gambit Jihlava), 2. Šťávová Lucie (DDM+TJ Náměšť nad Oslavou) a 3. Celarová Adéla (TJ Jiskra Havlíčkův Brod).

V kategorii chlapců do 12 let byli nejlepší 1. Nešpůrek Jakub (ŠS Železné hory), 2. Lang Šimon (ŠK Světlá nad Sázavou) a 3. Nejedlý Radek (TJ CHS Chotěboř). V kategorii dívek do 12 let byly nejlepší 1. Šťávová Markéta (DDM+TJ Náměšť nad Oslavou), 2. Zvolánková Alžběta (TJ Sokol Oudoleň) a 3. Křivská Eliška (TJ CHS Chotěboř).

V kategorii H14 dominovali 1. Rudolf Jun (TJ CHS Chotěboř), 2. Tomáš Vokoun (TJ Žďár nad Sázavou) a 3. Pejřimovský Tadeáš Rubel (TJ CHS Chotěboř). V kategorii dívek do 14 let byly nejlepší 1. Šťávová Helena (DDM+TJ Náměšť nad Oslavou), 2. Brabencová Aneta (TJ Jiskra Humpolec) a 3. Kostková Kateřina ((ŠK Světlá nad Sázavou).

V nejstarší kategorii kluků byli nejúspěšnějšími 1. Němec Tomáš (TJ Jiskra Havlíčkův Brod), 2. Houdek Ondřej a 3. Kolátor Vojtěch (oba TJ Žďár nad Sázavou). Kategorie dívek do 16 let byla nejlepší Součková Viktorie ze Spartaku Velké Meziříčí.

Poděkování patří všem hráčům za jejich šachové výkony a všem trenérům za jejich práci s mládeží. Velké poděkování patří Kraji Vysočina za finanční podporu této krásné akce. Poděkování patří i České unii sportu, která akci podpořila v rámci projektu „Sportuj s námi“. Poděkování si také zaslouží město Světlá nad Sázavou trvalou za podporu šachu.