Krajské centrum talentované mládežeMládežSoutěže / Turnaje

Mistrovství České republiky mládeže v rapid šachu

Jen několik málo dnů po tom, co skončilo Mistrovství Evropy družstev hráčů 50+ a 65+, se do hotelu Don Giovanni v Praze sešla mládežnická špička z celé České republiky.

Jelikož se na Vysočině nepodařilo uspořádat postupový turnaj KP v rapidu, rozhodla se komise mládeže pro tento rok hráče nominovat, a to na základě jejich dosažených ELO bodů, přístupu a účasti na soustředěních ŠCTM Kraje Vysočina a také aktivity v účasti na turnajích. Nominaci tak získala Kamila Havelková (D10), Martin Policar (H10), Lucie Šťávová (D12), Matěj Zezula (H12), Markéta Šťávová (D14) a Šimon Lang (H14). V kategorii D12 jsme měli jedno postupové místo navíc, které si na minulém MČR v rapidu v Českých Budějovicích vybojovala Lucie Rybáčková. Složitější rozhodování bylo v kategorii H12 a H14, kde máme zdatnějších hráčů víc. Když byla nominace odsouhlasena, bylo možné žádat také o DK ŠSČR a pořadatele. Toho využil oddíl TJ Náměšť nad Oslavou a požádal o DK pro Jakuba Zezulu (H14) a Adama Kutila (H12). Oba zmínění obdrželi DK od pořadatele, a tak na MČR do Prahy odjížděla devítičlenná skupina hráčů z KŠSV. Ale přesněji nás bylo celkem deset. Do TJ Náměšť nad Oslavou přestoupil před turnajem Jan Kotisa z Vyškova. Nicméně bylo dohodnuto, že jako postupující z JMŠS bude reprezentovat Vyškov.

Jak jsem již zmínil výše, hrálo se v hotelu Don Giovanni v Praze, který se poslední dobou stal častým útočištěm šachistů. Hrálo se tempem 2×20 minut + 5 s/tah v jednotlivých kategoriích 10–14 let.  Mezi výše nasazené hráče ve svých kategoriích patřili Martin Policar a Lucie Rybáčková na sedmém místě, Šimon Lang uzavíral první polovinu startovní listiny na 21. místě a díky tomu, že Adam Kutil dostal do turnaje zapsáno vážné Fide ELO, tak i on šel do turnaje z šestého místa. Většina hráčů však kvůli kovidové pauze toto tempo dlouho nehrála, a tak jsme byli zvědaví, jak se s tím poperou. A zvládli to velmi dobře. Všichni hráči uhráli minimálně 50 % bodů, což je ve společnosti těch nejlepších z celé republiky velmi pěkné.

Nejvíce – šest – bodů získal Martin Policar. Do turnaje vstoupil parádně čtyřmi výhrami v řadě. Pak přišla první prohra v 5. kole, kterou hned v šestém opět odčinil výhrou. A z prvního náročného šestikolového dne si odnesl 5 bodů. Velice slibný výhled do druhého dne. Bohužel druhý den Martin začal dvěma prohrami a tím se ve výsledkové listině propadl. Výhra v posledním kole ho posunula zpět na velmi pěkné, celkové 5. místo v kategorii H10. Martin potřebuje naučit se udržet koncentraci po celou dobu turnaje a pak to bude na medaile.

Ziskem 5,5 bodu se na turnaji prezentovali Šimon Lang, Lucie Rybáčková a Markéta Šťávová. Šimon Lang šel do turnaje po nepříliš povedeném KP, a tak na něm ležela tíha. První hrací den uhrál dvě přesvědčivé výhry s papírově slabšími soupeři a dvě partie vyhrál nad soupeři s ELO vyšším. V jedné z nich vrátil nedávnou porážku Tadeáši Hladkému z vážné partie. I čtyři body v nejsilnější kategorii byly příslibem do dalšího dne. Druhý hrací den Šimon získal 1,5 bodu. Zahájil prohrou, pak následovala remíza v derby s Jakubem Zezulou a zakončil přesvědčivou výhrou v posledním kole. Zisk 5,5 bodu v H14 stačilo k posunu z 21. startovní pozice na parádní 9. místo.

Lucka Rybáčková šla do turnaje jako čerstvá mistryně republiky ve vážném tempu. První den se však Lucce až tak nedařilo. Uhrála pouze 3 body a chtělo to zafinišovat druhý den. Ačkoli by jeden čekal, že vzhledem k zisku jen tří bodů bude mít Lucka lehčí soupeře, hned dvě ze tří dívek byly opět nasazené ve startovní listině nad ní. Druhý den však Lucka zvládla lépe a ziskem 2,5 bodu se dotáhla zpět na přední příčky, ale stačilo to jen na celkové 6. místo. Jedině plný bodový zisk z druhého hracího dne by Lucku mohl poslat až k ataku stupně vítězů. I tak je to velice parádní výsledek. Rapid tempo není zrovna pro Lucku ten správný šálek kávy. Poslední z pětiapůlbodových byla Markéta Šťávová, která začala střídavě. Prohra střídala výhru až do 5. kola. Tehdy Markéta navázala na výhru ve čtvrtém kole a zahájila sérii partií se ziskem bodů. Remízu v 6. kole následovaly dvě výhry v kole sedmém a osmém a do posledního šla Markéta s útokem na medaili z 5. pozice průběžného pořadí. Bohužel v posledním kole prohrála, a proto skončila na pěkném sedmém místě celkového pořadí v D14.

Adam Kutil jako 5bodový v celkovém součtu se prezentoval také ze začátku střídavými úspěchy a neúspěchy. Adamovo nasazení bylo tak trochu hříčkou osudu. Jeho hráčská kariéra je zatím velmi krátká, a tak je pro něj každý turnaj velmi cennou zkušeností. Na druhou stranu: kdo začínal tak, že po KP v rapidu družstev jel na MČR družstev mladších žáků (9/9), pak hned MČR v rapidu jednotlivců mládeže a mezitím si střihnul velmi parádně Open B v Českých Budějovicích (6/9), kde získal první ELO ve výši 1653 FIDE, které mu bylo zapsáno do startovní listiny. Adam však ukazuje, že jeho první ELO zas tak velkou hříčkou nebude. Kde hraje, tam ukazuje, že jeho výkonnost bude sice malinko nižší, ale nikoli vzdálená. Rapid je navíc přeci jen jiná disciplína. Adam velice často dokáže zachránit i prohranou partii alespoň na remízu. Někdy mu k tomu dopomáhá štístko, ale to už k rapidu patří. I u něj však chybí alespoň bodík navíc, a tak končí sice s propadem v pořadí na 14. místě, ale jak jsem psal výše, pořadatelé mu trochu k nasazení dopomohli. Jinak podle rapid ELO by to byl posun z poslední pozice výrazně vpřed.

V opačné pozici s nasazením byl Jakub Zezula, který prohrál svůj nominační boj se Šimonem Langem zejména na základě velkého rozdílu ELO bodů. Jakub byl trochu frustrován, že stejný osud ho potkal i v nominaci dle ELA na MČR 2021 ve vážném tempu, i tak požádal prostřednictvím oddílu o DK, kterou od pořadatele získal. Do turnaje šel až z 35. místa s rapid ELO, které je výrazně vzdáleno jeho ELO FIDE. Není se co divit, Jakub rapid tempo nehrál i kvůli kovidu opravdu dlouho. O to víc se těšil na to, že si zahraje se silnými soupeři. Vstup do turnaje vyšel dobře: výhra hned v prvním kole nad 14. nasazeným. Prohra v druhém kole zamrzela. V dobře rozehrané partii se v časové tísni nepodařilo partii udržet alespoň v remíze. Prohra v druhém kole se přenesla i do zahájení třetího, kde Jakub partii nerozehrál vůbec dobře. Soupeř mu však dovolil partii srovnat a zachránit alespoň remízu. Po výhře v 4. kole následovala druhá prohra. Poslední v tomto turnaji. Tato prohra zabolela. Ve vyhrané pozici a matové smyčce v pár vteřinách Jakub přehlédl, že pokrytím šachu soupeř dává šach a nemožný tah byl na světě. Tím partie prakticky skončila. V posledních čtyřech kolech Jakub uhrál tři remízy a jednu výhru. Jakub byl po tak dlouhé době s výsledkem v rapidu spokojený, ale věděl, že měl na víc, zejména kdyby lépe zvládl časovky v koncovkách.

Padesátiprocentní zisk bodů uhráli Matěj Zezula a Lucie Šťávová. Matěj Zezula byl na tento turnaj velice natěšený. S mnoha hráči z úplné špičky se tu setkal již při MČR družstev mladších žáků, kde hájil velmi dobře první desku. Matěj však střídal prohry s výhrami až do 6. kola, pak následovala výhra v sedmém a remíza v osmém kole. Matěj se trochu trápil, ale bojoval. Jeho největším problémem byl čas. Jasná chyba v 1. kole a herně lepší soupeř v 7. kole by nic na celkovém výsledku nezměnili, ale v kole třetím a pátém měl partie rozehrané mnohem lépe. Matěj se však dostal do časové tísně, která s sebou přinesla slabší tahy, a proto silní soupeři dokázali partie otočit ve svůj prospěch. Stejný osud měla i partie v kole sedmém, kde to zachránila remíza. Zisk bodu v posledním kole zachránil 50 % bodů a posun o pár míst vpřed na celkové 22. místo. Matěj sám říkal, že očekával víc, ale nepovedlo se. Lucie Šťávová bojovala po boku Lucky Rybáčkové v kategorii D12. Po překvapivé výhře nad mnohem papírově silnější hráčkou však přišly dvě prohry. V druhé polovině prvního hracího dne hrála Lucka s papírově rovnocennými soupeřkami a ze tří partií získala 2,5 bodu. V tuto chvíli byla dokonce i před Luckou Rybáčkovou. Jenže na rozdíl od ní uhrála druhý den jen bod. Se ziskem 4,5 bodu skončila na 14. místě.

Až nyní, když píši podrobné informace k jednotlivým hráčům, si uvědomuji, že těsně pod hranicí 50 % bodů skončila Kamila Havelková. Přiznám se, že jsem měl obavu, jak se s těmi nejlepšími konkurentkami Kamilka popere. Po prvním dnu jsem byl velice mile překvapen a vypadalo to, že se dočkáme milého výsledku. Zisk čtyř bodů ze šesti byl velice zajímavý. Kamilka však druhý den ztratila dobrou šachovou nit a tři prohry zastavily její bodový zisk těsně pod 50 % na 4 bodech a klesla na celkové 14. místo. Jan Kotisa byl takovým desátým účastníkem, který by se mohl počítat mezi hráče KŠSV. Začal špatně. Dvě prohry ho hodně mrzely, ale nevzdal se a od třetího kola to bylo výrazně lepší. Přes třetí prohru v 6. kole však ve všech hracích kolech bodoval a tím to dotáhl na zisk pěti bodů a celkové 19. místo z 35. místa nasazení. I Jan může být želízkem v ohni na nadcházejícím MMaS.

V doprovodném Open turnaji hájil KŠSV ještě Martin Rybáček. Nasazený jako devátý skončil se ziskem 5,5 bodu na krásném 5. místě. K tomu se propracoval přes dvě prohry, tři remízy a čtyři výhry. Bodoval tak v sedmi z devíti kol.

Myslím, že hráči předvedli parádní výkony, i když nám nějaká ta lepší umístění velmi těsně utekla. Hráči si zaslouží pochvalu. Nevím, kdy dříve tak početná výprava z KŠSV skončila, aby všichni hráči získali minimálně 50 % bodů. Ano, Kamilka je sice neuhrála, ale ona si zaslouží jeden bod navíc za svou vždy příkladnou módní reprezentaci. Dále bych chtěl poděkovat KŠSV za podporu a úhradu startovného všem hráčům v mistrovských kategoriích. A poděkování patří také všem rodičům, kteří podporují své děti v šachové hře.

                                                                                                                                   Jan Zezula, manažer ŠCTMKV

Napsat komentář