Lucie Rybáčková se stala mistryní ČR

Titulem mistryně republiky v šachu do dvanácti let se může pyšnit talentovaná šachová hráčka z Vysočiny – Lucie Rybáčková ze šachového oddílu Gambit Jihlava získala tento titul na MČR jednotlivců mládeže, které se konalo ve dnech 22.-29. 6. 2021 v Koutech nad Desnou. Je to první velká šachová akce v tomto roce po covidové pauze a Lucka se jí zhostila na jedničku. Ocitla se v roli favoritky se ziskem 7,5 bodu (jedna remíza a jedna prohra).

K tomuto krásnému prvenství gratulujeme a přejeme  do dalších partií jen správné tahy a další úspěchy.

Současně s tímto mistrovstvím se hrálo i MČR  juniorů a dorostenců, MČR  juniorek a dorostenek, FIDE Open, Národní Open. Hrálo se na 9 kol tempem pro H/D10, H/D12 a Openy 90 min.+30s/tah, pro H/D14 a H/D16 se hrálo tempem 90 min./40 tahů +30 minut do konce s přidáním 30s/tah. Bylo možné si zahrát i doprovodný bleskový turnaj.

V mistrovských turnajích juniorů/dorostenců a juniorek/dorostenek neměl KŠSV zastoupení.

FIDE Open – startovalo celkem 15 hráčů a Vysočina zde měla zastoupení ze ŠK Světlá nad Sázavou – Jan Čížek se ziskem 5 bodů posunul o tři příčky výš a skončil v první polovině na 6.místě.

Národní Open – celkem 34 hráčů, z Vysočiny 7 hráčů, nejvíce se dařilo Filipu Zedníčkovi (Gambit Jihlava), který se 6b skončil na 4.místě, o 1,5 pomocného bodu mu uniklo 3.místo, ze kterého startoval. V první desítce celkového pořadí se umístil i Matěj Šedý (ŠK Světlá nad Sázavou). S 5,5b se umístil na 7.místě (startoval ze 4.místa).

V mistrovských kategoriích reprezentovali Vysočinu i další mladí šachisté (10).

Ve stejné kategorii jako Lucka Rybáčková D12 soutěžila i Lucka Šťávová (TJ Náměšť nad Oslavou), které štěstí tolik nepřálo a ze startovního 18.místa se posunula o 2 příčky níže. V kategorii bylo celkem 22 šachistek. V kategorii D10 Vysočina zastoupení neměla. V D14 Markéta Šťávová (TJ Náměšť nad Oslavou) obhájila svoji výkonnost a se ziskem 4 b se z místa nehnula (11.místo z 15).  V H16 se se 4b posunula o dvě příčky výš na 11.místo Helena Šťávová (TJ Náměšť nad Oslavou) rovněž z 15 hráček.

V kategorii H10 soutěžilo celkem 24 soutěžících. Z Vysočiny to byl Martin Policar (TJ Náměšť nad Oslavou), který se s 5 body posunul z 5. na 10.místo. Pavel Brož (ŠK Světlá nad Sázavou) se ziskem 3 bodů se posunul z 23. na 21. místo. Ani Danielu Srbovi v H12 se moc nedařilo a se ziskem 1,5 bodu to bylo čestné místo z celkových 24 hráčů.

V H14 měla Vysočina dva zástupce – Šimona Langa  a Tomáše Dejmka (ŠK Světlá nad Sázavou), ani jim se příliš nedařilo. Šimon se ziskem 3b se posunul opačným směrem ze 14. na 20. místo a Tomáš zůstal s 1,5 bodem na čestném 24. místě.

I v bleskovém turnaji jsme měli zastoupení – celkem hrálo 71 hráčů, hrálo se 11 kol tempem  3 min.+2s/tah –  Filip Zedníček se ziskem 5,5b se posunul ze 44. na 34. místo, Tomáš Dejmek s 3,5body skončil na 65.místě o 15 říček níž.

Všem zúčastněným děkujeme za reprezentaci a přejeme do dalších soutěží více hráčského štěstí a žádná sportovní přerušení.

Drahomíra Kaňková

předsedkyně KM KŠSV

Lucie Rybáčková nám zaslala hodnocení turnaje z jejího pohledu a přiložené fotografie.

smart

MČR jednotlivců do 16 let 2021 očima Lucie Rybáčkové

Ve dnech 22.–29. 6. 2021 jsem se zúčastnila Mistrovství ČR jednotlivců do 16 let. Mistrovství se konalo v hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou, kde jsme byli také s mamkou a bratrem Martinem ubytováni. Já soutěžila v kategorii D12, Martin hrál OPEN. Loni jsem tady skončila šestá, takže jsem doufala, že letos budu také nejhůře na stejném místě.

Průběh turnaje byl z mé strany následující:

1. kolo – Valentýna Svačinová (FIDE ELO 0)

První partie se začala dobře vyvíjet, ale pak jsem udělala pár nepřesných tahů a dostala se do špatné pozice, nad kterou jsem přemýšlela snad 40 minut. Stejně jsem se ale rozhodla špatně. Nakonec mě „zachránila“ soupeřka, která sama udělala chybu.

2. kolo – Ludmila Lacková (FIDE ELO 1013)

Ve střední hře jsem získala pěšce a dostala se do koncovky, kde soupeřka udělala chybu a ztratila věž.

3. kolo – Lenka Mikešová (FIDE ELO 1010)

Tato partie se mi líbí. Potrestala jsem soupeřku za její chyby, hrozila jsem jí různými maty. I když ty hrozby všechny viděla, měla to celou dobu prohrané a vzdala se v situaci, když by mi musela dát dámu, nebo by nedokázala zabránit matu.

4. kolo – Amálie Zádrapová (FIDE ELO 1471)

Za tuto partii nejsem pyšná, pozice byla vyrovnaná, ale pak jsem udělala chybu. Protihráčka ji naštěstí nepotrestala, a tak jsem přešla do vcelku vyhrané koncovky, ale to jsem neviděla a nabídla jí remízu. Jsme si kvit, obě jsme to měly jednou vyhrané.

5. kolo – Tereza Horková (FIDE ELO 1230)

Soupeřka udělala hrubou chybu, a tak jsem jí vzala věž. Partie pak už dlouho netrvala, brzy následoval dvoutahový mat.

6. kolo – Linda Slívová (FIDE ELO 1150)

V dlouhé partii se mi povedlo získat figuru. V koncovce pak nedokázala protihráčka zabránit matu.

7. kolo– Beáta Březíková (FIDE ELO 1219)

S touto partií jsem spokojená, takže bych ji mohla okomentovat.

Figura více )(21.Qd2 Bc3)(21.Rd2 Bc3)(21.Qxa7 Re1+ 22.Kb1 Qe5 23.c3 Qxc3
24.Qa3 Qa1+ 25.Kc2 Qxd1#)} 21… Qf6 {Bílá to má prohrané.} 22. c3 Rxc3+ 23.
Kd2 Qd4+ 24. Ke2 Re3+ 25. Kf2 Rd3+ {Bílá se vzdala.} 0-1

8. kolo – Viktorie Buchtová (FIDE ELO 1432)

Od začátku jsem měla výhodu, jenže se soupeřka po pár tazích rozehrála. Ve střední hře jsem získala pěšce a přešla do koncovky, kterou jsem vyhrála.

9. kolo – Kristýna Dorazilová (FIDE ELO 0)

Tento zápas se mi vůbec nepovedl, měla jsem sice dobrou hru, ale soupeřka otevřela c-sloupec, vyměnila mi dámy a přešla do vyhrané koncovky.

Chtěla bych poděkovat trenérovi Davidu Brychtovi za přípravu, rozbory a dobré rady.