Léto u šachovnice
Mezinárodní šachový tábor mládeže V4 Liptov 2016 23. – 26. 6.
převzato z webu ŠK Caissa Třebíč – účast Viktorky Michálkové
Prvním z turnajů, kterých se Viktorka zúčastnila byl mezinárodní FIDE Open pro mládež ve věku do 13 roků, který se hrál v Liptovském Mikuláši v hotelu Tatralandia v těsné blízkosti stejnojmenného aquaparku s termální vodou. Z loňského ročníku turnaje měla Viktorka nasazenou laťku poměrně vysoko, neboť přivezla pohár za třetí místo v kategorii dívek, ale letošní startovní listina čítala 49 účastníků, z nichž bylo 15 děvčat. Turnaj byl sehrán švýcarským systémem na 9. kol, hracím tempem 60 minut na partii + 30 vteřin navíc za každý provedený tah.
Úvod turnaje se naší hráčce docela vydařil. V prvním kole sice prohrála s Dominikem Bobou (SVK, FIDE Elo 1430), ve druhém pak lehce přehrála Davida Juračáka (CZE, Elo 1000) a los třetího kola ji svedl dohromady se Silvií Fajtákovou (SVK, FIDE Elo 1186), která se mezi dívkami umístila v celkovém pořadí na třetím místě a na nadávno skončené olympiádě mládeže v Popradu hrála za jedno ze slovenských družstev. Protože partie byla přenášena on-line, sledoval se jim na notebooku v hotelovém pokoji a s výkonem dcery jsem byl velmi spokojen. Partii si můžete přehrát zde.
Ve čtvrtém kole Viktorka potkala hráčku z pořadatelské Liptovské šachové školy Kristinu Šubjakovou (SVK, FIDE Elo 1264). Tato mladá slovenka je pověstná svojí extrémně rychlou hrou a poněkud netradičním chováním u šachovnice. Partii odehraje prakticky v bleskovém tempu (často má vzhledem k přidávání 30 vteřin na hodinách více času než při zahájení partie) a během hry se tváří, že ji hra nebaví a mnohdy po odehrání tahu opouští svoje místo a chytá lelky po hrací místnosti. Na tuto skutečnost jsem Viktorku před partií upozornil, stejně tak na to, že Kristina je výborná hráčka s mimořádným taktickým postřehem a žádal ji, ať se nenechá strhnout soupeřkou k rychlému tempu hry. To ovšem platilo jen několik úvodních tahů a pak se hrálo jako na turnaji v rapid šachu na Lize Vysočiny. Výsledek byl ten, že Viki v jednoduché a zcela vyrovnané koncovce v důsledku své zbrklé hry skočila soupeřce na špek a ztratila figuru. Zřejmě ještě v šoku z odpoledního nezdaru, prohrála téhož dne i poslední partii s průměrným hráčem Jakubem Orgoňem (SVK, Elo 1124) a výsledkem byly nepříliš pěkné 2 body z 5 partií.
Následující den po zlepšených výkonech obě své partie s Adamem Kusým (SVK, FIDE Elo 1069) a Karolinou Sacharczuk (POL, Elo 1250) vyhrála, když polskou soupeřku dokonce připravila o dámu.
Před posledním hracím dnem jsme si spočítali, že cesta k případné medaili znamená uhrát ideálně dva, minimálně však jeden a půl bodu. Již první partie s Adamem Rakovským (SVK, Elo FIDE 1063) však skončila remízou a velmi dlouho se v důsledku jedné neskončené partie čekalo na los závěrečného kola. Ten pořadatelé vyvěsili cca 10 minut před jeho zahájením. Na Viktorku čekala Marie Vavřínková z Lokomotivy Brno (CZE, FIDE Elo 1293), kterou už Viktorka v minulosti dokázala porazit. K partii však přistoupila zcela bez přípravy, s očekáváním bílých figur (měla podruhé za sebou černé) a s velkou nervozitou. Po kuriozním průběhu, kdy Viki nejprve školácky ztratila figuru, následně ji získala zpět a kvalitu tomu, nestačila soupeřce takticky a partii prohrála.
Konečným výsledkem tedy bylo 4,5 bodu z 9 partií a tento turnaj přinesl naší hráčce první mezinárodní ELO, kdy k 1.7. získala rating 1162 body. Celkové výsledky turnaje si můžete prohlédnout zde.
Šachový festival mládeže Bezměrov 2016 20.7 – 24.7.
převzato z webu ŠK Caissa Třebíč – účast Viktorky Michálkové
Druhým turnajem, který Viktorka sehrála, byl mezinárodní FIDE Open mládeže, který se hrál v obci Bezměrov. Ta se nachází 7 km od Kroměříže, kde jsme v hotelu Octárna ubytovali. Stejně jako na Slovensku byla hracím tempem hodina na celou partii pro každého hráče + 30 vteřin bonus za každý provedený tah. Do turnaje se přihlásilo 71 mladých hráčů, z nichž bylo 23 děvčat, kteří sehráli 9 kol švýcarským systémem.
Viktorka sice získala uhrála 5 bodů z 9 partií, což je o půl bodu více ne na Slovensku, ale ratingový průměr jejich soupeřů byl mnohem nižší, takže turnaj hrála na výkon „jen“ 1098 ELO bodů. Bohužel jediným hráč s mezinárodním ratingem byl Dominik Večeřa ze pořadatelského oddílu Sokol Postoupky (CZE, FIDE Elo 1384), se kterým však prohrála. Zajímavého soupeře dostala vylosovaného v 6. kole, kdy se střetla s Matějem Babulou (CZE, Elo 1000) a jak již tušíte, jedná se o mladšího syna našeho dlouholetého a úspěšného šachového reprezentanta GM Vlastimila Babuly. V turnaji hrál i jeho starší syn Vlastimil. Před partií měla Viki ze slavného jména trochu vítr, ale partie se jí docela povedla a můžete se ji přehrát zde.
Celkových 5 bodů stačilo v celkovém pořadí na 34. místo a mezi dívkami se umístila na místě 11.místě. Závěrečnou tabulku máte k dispozici zde. Počátkem září naši hráčku čeká Mistrovství České republiky v rapid šachu, které se letos bude hrát v Klatovech a účast v turnaji si zajistila vítězstvím v kategorii D12 v Lize Vysočiny mládeže. V říjnu pak společně sehrajeme turnaj v Šachovém vlaku, jehož trasa letos bude Praha – Regensburg – Innsbruck – Salzburg – Český Krumlov – Praha.
Mezinárodní festival šachu a her CZECHOPEN 2016 Pardubice, termín 14. – 31. 7. 2016
27.ročník největšího festivalu šachu a her na světě bývá tradičně zahájen turnajem E-Otevřeným mistrovstvím ČR čtyřčlenných družstev. Informace o tomto tunaji jsme přinesli zde.
Obdobný je turnaj F, kde se utkávají družstva mládeže. Zde nás zastupovali mládežníci ŠK TJ Žďár nad Sázavou.
Z webu oddílu TJ Žďár nad Sázavou je i reportáž z tunaje
Reportáž 4-členná družstva mládeže Pardubice 2016
V pátek 22.7.2016 se naše družstvo mládeže do 16-ti let v Pardubicích zúčastnilo tradičního turnaje F v rámci festivalu šachů a her Czech open 2016. Sestava: Tomáš Vokoun, Patrik Rosecký, Martin Fousek, Filip Ležal a Barbora Houdková, trenér Josef Fišar ml.
Po prezentaci bylo ještě dost času do zahájení soutěže a tak se mladí šachisté krátce seznámili s šachu podobnou hrou Šógi ( japonsky: 将棋) nebo též japonské šachy. Výklad vedl pořadatel v anglickém jazyce, a přesto, že mládež studuje angličtinu ve škole, bez překladu v podání trenéra by to nešlo. Zdá se, že šógi je složitější a košatější než šachy. Po skončení výkladu zaznělo obdivně z úst jednoho z našich hráčů „No teda, ještě že já hraju jen ty normální šachy“.
Turnaj dvaceti družstev, z toho sedm ze zahraničí (Rusko, Litva, Německo a Spojené arabské emiráty), hraný jako každoročně v hokejové Tipsport aréně v krásně klimatizovaném prostředí, když venkovní teplota dosahovala ke 30 °C, začal sice s mírným zpožděním, ale pak už šlo vše celkem hladce. Až na omezenou komunikaci mezi hráči v případě potřeby nabídky remízy, vysvětlení si námitky vůči soupeři apod. – zkrátka jazyková bariéra, ale o tom bude ještě zmínka dále.
Začátek turnaje nezastihl naše mladé šachisty v dobrém rozpoložení. V prvním kole proti soupeři z Ruska jsme neuhráli ani bod, ve druhém kole proti třetímu (nejslabšímu) týmu z Arábie jsme ztratili vítězství a remíza byla jen slabou náplastí. Ve třetím kole jsme dostali velmi mladé družstvo Chotěboře a ti nás smetli na všech šachovnicích (kromě jedné remízy) celkem jednoznačně. Jednou větou řečeno – dopolední výkony byly naprosto neodpovídající schopnostem našich hráčů, Buď jsme celé dopoledne prospali (prochrápali) nebo jsme nebyli rozehraní? Prostě se na ty šachy nedalo dívat.
Naštěstí přišla polední pauza (muselo se jít na hranolky a podobné mlsky do rychlého občerstvení) a po ní – ejhle- už to byla jiná podívaná. Ve čtvrtém kole jasná výhra nad nejslabším družstvem turnaje, v pátém zasloužená remíza se druhým družstvem arabů a šestém jednoznačná výhra nad jedním z družstev Rapid Pardubice. Vůbec šesté kolo bylo asi nejlepším výkonem našeho družstva a všichni naši hráči vyhráli. Tím všichni myslím i Barunku Houdkovou, která souhlasila, že bude hostovat v jiném družstvu, aby si zahrála maximum zápasů. A nakonec byla nejúspěšnějším hráčem ze Žďáru, když získala pěkných 4,5 bodu ze sedmi partií, a to ještě v posledním kole ztratila zbytečně vítězství a brala jenom remízu.
Poslední sedmé kolo naše družstvo jasně prohrálo s nejsilnějším družstvem Rapidu Pardubice a to znamenalo 13.místo v konečném pořadí. Vzhledem k nasazení do turnaje (16.místo) jsme skončili o tři místa lépe, to lze hodnotit kladně. Trenér na počátku turnaje stanovil cíl 11.místo (vzhledem k vyrovnanosti ratingu soupeřů) a byl to cíl velmi reálný. Nakonec chyběl jeden bod. Právě jeden z těch, co jsme prospali v úvodních třech kolech.
A ještě k té jazykové vybavenosti – ze sedmi zápasů jsme třikrát hráli s cizinci, to si s protihráčem nikdo moc „nepokecá“. Bylo zajímavé sledovat, jak při partii naši mladí (v případě potřeby) komunikovali a následně po partii se zajímali, jak se který šachový pojem řekne anglicky. Ono totiž reklamovat soupeři-cizinci, že sáhnul na figurku a musí s ní hrát, nebo že udělal nemožný tah a tedy prohrává, není žádná jednoduchá maličkost.
Po skončení turnaje a vyhlášení výsledků jsme se ještě občerstvili v party stanu a zahráli si hru Nemysli a vystřel, nasedli do rozpáleného auta a vyjeli. Na obchvatu Chrudimi jsme vjeli do obrovského lijáku, špatně odbočili a dojeli jsme do Hrochova Týnce. Na jeho prohlídku v dešti ale neměl nikdo ani pomyšlení, proto jsme se otočili a pádili domů. Jak je vidět, nejenom šachisté dělají chyby, ale i řidiči se spletou. Tak zase za rok ….. hurá do Pardubic.
Fišar J.st.
CZECHOPEN 2016 Pardubice – česká podnikatelská pojišťovna Open – turnaj B
V tomto turnaji s celkem 262 hráči startoval Vlastimil Siebenburger a Ivo Svoboda z TJ Žďár nad Sázavou a Simona Suchomelová z ŠK Světlá nad Sázavou. Té se dařilo nejvíce – získala 4,5 bodu a oproti nasazení se výrazně v celkovém pořadí posunulla a získala 74 ELO bodů.
Celkové výsledky pardubických turnajů jsou zde.
GRAND PRIX OPEN TÁBOR 2016 – 31. 7. – 7. 8.
Velmi početná skupina šachových nadšenců našeho kraje se zúčastnila 12. ročníku mezinárodního turnaje v Táboře:
Lukáš Karásek – Gordic Jihlava – 5,5 bodů – 15. místo
Jan Tesař – ŠK Caissa Třebíč – 4,5 bodů – 39. místo
Tomáš Skořepa – Gambit Jihlava – 5,5 bodů – 19. místo
Leszek Cieslak – ŠK Caissa Třebíč – 5,5 bodů – 26. místo
Luboš Svíženský – ŠK Caissa Třebíč – 5,5 bodů – 23. místo
Vítek Veselý – TJ Jiskra Havlíčkův Brod – 5 bodů – 31. místo
Jakub Skořepa – Gambit Jihlava – 5 bodů – 36. místo
Zdeněk Ježek – TJ Jiskra Havlíčkův Brod – 4,5 bodu – 45. místo
Miroslav Holata – TJ Jiskra Havlíčkův Brod – 3,5 bodu – 74. místo
Šárka Volaninová – ŠK Světlá nad Sázavou – 4 body – 63. místo
Ivana Homolková – ŠK Světlá nad Sázavou – 4 body – 52. místo
Jaroslav Horák – Gambit Jihlava – 3 body – 85. místo
Vienna Chess Open 2016 Group A (A-Turnier)
převzato z webu TJ jiskra Havlíčkův Brod – účast Vítka Vselého
V rámci prázdnin, spojil jeden z našich nejlepších hráčů Vítek VESELÝ dovolenou ve Vídni s účastí v mezinárodním šachovém turnaji OPEN Vídeň, který má odehráno 6.kol a Vítek si vede výborně! Ve Vídni v rámci OPEN se konají tři turnaje A,B,C, Vítek bojuje v nejsilnějším „A“, za účasti 310 hráčů z mnoha zemí. Z ČR se v „A“ turnaji účastní spolu s Vítkem, Cyril Ponížil a Milan Seifert. Vítek s ELO FIDE 1966 byl nasazen jako 218. Po odehraných šesti kolech, vybojoval 3,5 bodu, když pouze jednou odešel poražen, dvakrát vyhrál a třikrát remizoval. Jeho výkon po 6. kolech zatím 2141 bodů!
Vítek v posledním kole porazil černými figurami Oliviera Leroye jehož ELO FIDE 2172 a v turnaji byl s ELO FIDE 1966, nasazen mezi 310 hráči jako 218.
Vybojoval 5,5 bodu a umístil se mezi hráči se stejným počtem bodů na 52-82 místě, dle pomocných bodů pak na 75 místě. V turnaji prohrál pouze ve 2. kole, zvítězil ve 3 partiích a 4x remizoval.
Z turnaje si odváží + 53,6 ELO FIDE bodů a spolu se ziskem na VC Tábora se k 1.9.2016 jeho ELO FIDE dostane přes 2000 bodů!
Gratulujeme!
lo | Šach. | St.č. | Jméno | Rtg | FED | Body | Výsl. | K | rtg+/- | |
1 | 63 | 63 | Djeno Drago | 2271 | CRO | 5,0 | s ½ | 20 | 7,20 | |
2 | 79 | 81 | WIM | Newrkla Katharina | 2205 | AUT | 5,5 | w 0 | 20 | -4,00 |
3 | 129 | 303 | Pirveli Luca | 1687 | AUT | 2,5 | s 1 | 20 | 3,20 | |
4 | 79 | 120 | NM | Marzaduri Riccardo | 2128 | ITA | 4,5 | w ½ | 20 | 4,20 |
5 | 87 | 140 | Suttner Claus | 2102 | AUT | 4,5 | s ½ | 20 | 3,60 | |
6 | 85 | 134 | Saglam Bülent | 2111 | GER | 4,0 | w 1 | 20 | 13,80 | |
7 | 60 | 97 | Batyte Daiva | 2173 | LTU | 6,0 | s ½ | 20 | 5,40 | |
8 | 61 | 105 | Burrows Martin | 2157 | ENG | 5,0 | w ½ | 20 | 5,00 | |
9 | 54 | 99 | Leroy Olivier | 2172 | FRA | 4,5 | s 1 | 20 | 15,20 |
Podrobné výsledky OPEN Vídně naleznete na: http://chess-results.com/tnr208122.aspx?lan=5&art=1&rd=9&fed=CZE&turdet=YES&flag=30&wi=984
Václav Paulík
Mistrovství Evropy mládeže 2016
převzato od ŠK Světlá nad Sázavou – účast Simony Suchomelové
Letošní Mistrovství Evropy mládeže se konalo od 17. do 27. srpna v TOP Hotelu v Praze. Díky českému pořadatelství se mohli naši mladí šachisté zúčastnit Mistrovství Evropy za výhodnějších podmínek a Šachový svaz ČR umožnil start všem „zájemcům“. Na ME tak startovalo celkem 185 hráčů a hráček v 12 věkových kategoriích.
Šachový klub Světlá nad Sázavou reprezentovala na Mistrovství Evropy Simona Suchomelová. Startovala v kategorii dívek do 18 let. Turnaj se hrál na 9 kol s tempem 90 minut na 40 tahů plus 30 minut do konce partie s přídavkem 30 vteřin na každý tah. Simona se utkala s pěti titulovanými hráčkami, jednou mezinárodní mistryní a třemi FIDE mistryněmi. Po pomalejším startu se jí povedl stoprocentní finiš. Simona získala 5 bodů z 9 možných a v konečném pořadí vybojovala velice pěkné 23. místo v Evropě v kategorii dívek do 18 let. V pořadí početné výpravy hráčů České republiky zaznamenala 9. nejlepší umístění. Věříme, že nás Simona bude stejně dobře reprezentovat i na Mistrovství světa mládeže, které se bude hrát od 22. září do 3. října v Chanty-Mansijsku v Rusku.
Simona Suchomelová na Mistrovství Evropy reprezentovala nejen Šachový klub Světlá nad Sázavou, ale i Českou republiku, Kraj Vysočina a město Světlá nad Sázavou
Zdeněk Fiala
Šachový klub Světlá nad Sázavou
Mezinárodní rychnovský šachový festival 2016 – 20. – 28. 8. Rychnov nad Kněžnou
Turnaj organizovaný z pověření Šachového svazu ČR rychnovským Regionem Panda je rovněž oficiálním Mistrovstvím ČR hráčů nad 50, 60, 70 a 80 let. Startovalo v něm přes 100 hráčů z ČR, Polska, Slovenska a Ukrajiny. Turnaj se hraje v krásném prostředí Pelclova divadla švýcarským systémem na devět kol v jednotlivých kategoriích (muži i ženy dohromady). Naši senioři měli poměrně početné zatoupení: Vlastimil Siebenburger, Vladislav Obůrka,Jaromír Pavlíš, Lubomír Bukáček, Josef Mička a Eva Kořínková z TJ Žďár nad Sázavou, Jaroslav Horák z ŠK Gambit Jihlava a Vilém Feldvábl z TJ Náměšť nad Oslavou. Eva Kořínková a Vlastimil Siebenburger získali v kategorii 50 + 4,5 bodů, což Vlastovi vyneslo celkové 9. místo, Eva byla 12. Mezi šedesátníky se nejvíce dařilo Jaromíru Pavlišovi, který získal 5 bodů a byl 29., Vladislav Obůrka byl 47. (4,5 bodů), Lubomír Bukáček 54. (4 body) a Josef Mička 78. (1,5 bodu). V kategorii 70+ měl padesátiprocentní zisk 4,5 bodu Vilém Feldvábl, což stačilo na 26. místo. Jaroslav Horák byl s 2,5 body na 42. místě.
Zvlášť se vyhodnocovalo umístění žen. V kategorii ženy nad 50 let obhájila loňské prvenství Eva Kořínková a stala se tak Mistryní České republiky pro rok 2016.